اثرات شگفت انگیز هوش کلامی در زندگی ما

اثرات شگفت انگیز هوش کلامی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

چرا درباره اهمیت هوش کلامی چیز زیادی نمی دانی؟ با اهمیت هوش کلامی آشنا هستی؟ آیا می دانی که به کارگیری هوش کلامی می تواند چه تاثیرات شگرفی در زندگی ات داشته باشد؟ چه احساسی خواهی داشت اگر بتوانی سرنوشت یک گفتگو یا مذاکره را فقط با قدرت کلامت تغییر بدی؟!

سخن مثل یک شمشیر دو لبه است، می توانی با انتخاب یک کلمه و گفتار درست سرنوشت مذاکره را به نفع خود تغییر بدی و یا حتی بالعکس با انتخاب واژه ای اشتباه سر خود را بر باد بدیم. می‌توان گفت که تمامی این درگرگونی ها، نتیجه و اثرمهارت استفاده ازهوشی، به نام هوش کلامی است.

اهمیت هوش کلامی

فقط تصور کن، چه می شد اگر می توانستی با استفاده از قدرت کلام و با زبان چرب و نرم‌ات، همه را مسحورصحبت هایت می‌ساختی ، به راحتی خواسته هایت را با آنها در میان می گذاشتی و این توانایی را داشتی که برای رسیدن به اهدافت دیگران را متقاعد کنی. این ها همه معجزه هوش کلامی است. خوشبختانه خبر خوبی برایت دارم، آن هم این است که این هوش در همه انسان ها وجود دارد، فقط میزان استفاده ازآن در هر کس متفاوت است و به سادگی می توانی با آموزش و تمرین، هوش زبانی ات را تقویت کنی.

ما در این مقاله می خواهیم شما را با مفهوم هوش کلامی آشنا کنیم. این که هوش کلامی چیست و چه فوایدی دارد؟ استفاده از هوش کلامی چه اثراتی در زندگی ما می تواند داشته باشد؟

هوش کلامی چیست؟

هوش کلامی چیست؟

هوش کلامی یا همان هوش زبانی، هنر به کار بردن کلمات و واژگان در صحبت های ماست. نوعی هوش است که با به کارگیری آن در زندگی، کلام و سخن فرد جذابیت و اثرگذاری بیشتری پیدا می کند راه رسیدن به موفقیت را برایش هموارتر می سازد. برای تقویت هوش کلامی می توانید دوره دوره سخنوری و اعتماد به نفس را از سایت ثروت آفرینان تهیه کنید.

مفهوم هوش کلامی را برای اولین بار هوارد گاردنر(Howard Gardner) مطرح کرد. هوارد گاردنر یکی از پژوهشگران و نظریه پردازان معروف در حوزه علم مدیریت و علوم رفتاری است که کتاب های بسیاری را در این زمینه منتشرکرده است. یکی از تئوری هایی که گاردنر مطرح کرد ودر دنیا مورد استقبال قرار گرفت، آن است که انسان علاوه بر IQ، یک سری هوش های دیگری هم دارد که آن را هوش های هشت گانه نامید.

هوش کلامی هشت گانه

هوش کلامی هشت گانه

هوش هشت گانه گاردنر در حقیقت تعیین کننده آخرعاقبت شماست. این که در طول زندگی شخصی و کاری ات چگونه از این هشت نوع هوش استفاده می کنی و به چه میزان در هر یک از آنها قدرتمند هستی، همه این ها می تواند در آینده و اتفاقاتی که برایت رخ می دهد، تاثیرگذار باشد. این هوش های هشت گانه شامل:

 1. بدنی و جنبشی
 2. موسیقیایی و ریتم
 3. میان فردی
 4. درون فردی
 5. طبیعت گرا
 6. زبانی و کلامی
 7. منطقی و ریاضی
 8. تصویری و فضایی

تمرینات افزایش هوش کلامی

تمرینات هوش کلامی

اهمیت هوش کلامی در برقراری ارتباط اجتماعی جایگاه ویژه ای دارد. روش های بسیاری برای افزایش هوش کلامی وجود دارد که در اینجا به چند مورد از آن ها می پردازیم:

 • نوشتن متن

بهتر است پس از بیدار شدن از خواب در ارتباط با یک موضوع ساده مطالبی را که به ذهنتان می رسد، روی یک برگ کاغذ یادداشت کنید. این فعالیت به شما این اجازه را می‌دهد که اطلاعات را بهتر و بیشتر دسته‌بندی کنید.

 • مطالعه کتاب

تمرین هوش کلامی

یکی از تکنیک های بسیار موثر در افزایش هوش کلامی مطالعه است. افرادی که مطالعه بالا در طول روز دارند معمولاً قدرت هوش کلامی آنها بسیار زیاد است. مطالعه کتاب به افزایش دایره لغات و استفاده صحیح واژگان و کلمات کمک زیادی می‌کند. برای کسب اطلاعات هر چه بیشتر در مورد تاثیرات کتاب در زندگی مقاله «کتاب بخوانیم» را مطالعه کنید.

 • مشارکت در گفت و گو

اگر در اطرافیان شما گفت و گو یا صحبتی شکل گرفت حتماً در آن شرکت کنید. در این حالت مغز شما تلاش می کند تا بتواند با استفاده از جملات و کلمات منظور را به بقیه منتقل کند که این کار به افزایش اعتماد به نفس شما نیز کمک خواهد کرد.

بازی برای تقویت هوش کلامی

بازی برای تقویت هوش کلامی

در صورتی که بتوانید در سنین پایه با کودکان روش های افزایش هوش کلامی را در خانه کار کنید، در آینده کودک شما به راحتی خواهد توانست در جمع بدون هیچ مشکلی صحبت کند و اهمیت هوش کلامی آنجا آشکار می شود. ما در اینجا برخی است بازی ها برای تقویت هوش کلامی را بیان خواهیم کرد:

از کودک بخواهید یک میوه را در ذهنش در نظر بگیرد و آن را برای شما بازگو کند. سپس از کودک بخواهید در رابطه با میوه توضیح بدهد. در صورتی که کودک شما نتوانست این بازی را انجام دهد، شما می توانید با سوال او راهنمایی کنید. به عنوان مثال از او بپرسید که سیب چه شکلی است؟ یا چه رنگی دارد؟

این بازی به تقویت هوش کلامی کودک شما کمک بسیاری می‌کند.

روش بازی

بازی برای تقویت هوش کلامی

یک شی را بردارید و آن را از دید کودکتان پنهان کنید. سپس از او بخواهید با توضیحاتی که در رابطه با آن شی می دهید، حدس بزند که چه چیزی در دست شما قرار دارد. به عنوان مثال شما مداد را پنهان کرده اید و به کودک خود می گویید این وسیله ای است که با آن می توان نوشت. سپس کودک باید بتواند که آن وسیله را حدس بزند. البته پیشنهاد می شود قبل از این فعالیت ها از کودک تست هوش کلامی گرفته شود.

شاید به دنبال این هستی که تغییری در شرایط استاندارد یا همیشگی ات به وجود آوری، پس بهتر است هشت نوع هوش گاردنر را در خودت تقویت کنی. توصیه ما به شما این است که همین حالا از تقویت هوش کلامی شروع کنید.

همان طور که می دانی، هوش کلامی یا زبانی یکی از هوش های هشت گانه گاردنر است که ما بیش از هر هوش دیگری به آن وابسته ایم. خواندن، نوشتن، حرف زدن با دیگران، حتی فکر کردن و…، همه و همه در دنیایی هستند که از کلمات ساخته شده است.

هوش کلامی، مهارتی است که به کمک آن می توانیم در دنیای کلمات، اطلاعات را تحلیل کنیم. این که وسعت دایره لغات شما تا کجاست، قدرت هر یک از این واژگان چقدر است و به چه میزان می توانی با دیگران ساده و زیبا صحبت کنی، تمامی این ها نشان دهنده توانایی ات در استفاده از هوش کلامی است.

اثرات هوش کلامی در زندگی

اثرات هوش کلامی در زندگی

اگر به دنبال این هستی که به اهمیت هوش کلامی و راز تاثیرات آن در زندگی ات پی ببری، مطالب زیر را با دقت بیشتری بخوان.

 • به رشد و موفقیت در مسیر شغلی تان کمک می کند

حتما در زندگی ات با افرادی برخورد کرده ای که توانایی کلامی بالایی دارند. این افراد در مقابل کسانی که از توانایی کلام پایین تری برخوردار هستند، زمانی که در شرایط مشابه قرار می گیرند، با استفاده از این مهارت و توانایی شان از سایرین پیشی می گیرند و جلو می افتند. بهت است بدانی که افرادی که هوش زبانی بالایی دارند، مهارت های زیر را درخود پرورش داده اند:

 1. جذاب و موثر صحبت می کنند.
 2. از واژه ها و کلمات به موقع، درست و به جا استفاده می کنند.
 3. به سخنان و صحبت های دیگران خوب گوش می کنند.
 4. توانایی متقاعدسازی و قانع کردن دیگران با استفاده از کلمات و واژگان را دارند.
 5. و معمولا افراد از هم صحبتی با آنها لذت می برند.

داشتن این مهارت ها باعث می شود در مسیر زندگی و شغلی به رشد وموفقیت برسند و دست یابی به چشم اندازها و تحقق اهدافشان برایشان ساده گردد.

 • شیرین تر شدن مطالعه

هوش کلامی و افزایش مطالعه

یکی از اتفاقات خوبی که برای افراد با هوش کلامی رخ می دهد آن است که چون در درون شان، گفتگوی کلامی قوی ای دارند، می توانند با محتوا ارتباط برقرار کنند و لذت بخش تر و عمیق تر از آن محتوا استفاده کنند.

میزان یادگیری، با هوش کلامی رابطه مستقیم دارد. یعنی هرچقدر در کلامت باهوش تر باشی، میزان یادگیری ات هم افزایش پیدا می کند و با لذت و شوق بیشتری به مطالعه می پردازی.

 • افزایش توانایی در ثبت حرف ها و تجربه ها

یکی از مهارت هایی که با هوش کلامی بدست می آوری، این است که تجربه ها و حرف هایی که می بینی و می شنوی را، مستند تر و دقیق تر می توانی حفظ کنی. زمانی که در یک بحث و گفتگو قرار می گیری می توانی با تکرار عینی واژه ها و جمله های فرد اثرگذاری ات را بر روی آن فرد بیشتر کنی.

اثر هوش کلامی

هر فردی در ذهن خودش یک سری کلمات و واژه های کلیدی دارد، که با آنها راحت تر ارتباط برقرار می کند. زمانی که شما در ارتباط با او این کلید واژه ها را می یابید در صورتی که به درستی از آنها استفاده کنید می توانید به سادگی با او وارد مذاکره شده و حرف هایتان را به او منتقل کنید. تهیه دوره اصول و فنون مذاکره می تواند به شما در مذاکره موفق کمک کند.

 • بهبود مهارت مذاکره

ما در دوره ای زندگی می کنیم که عصر اطلاعات و ارتباطات نام گرفته، در این عصر نیاز به برقراری ارتباط با دیگران و داشتن مهارت مذاکره با افراد، یکی از اصلی ترین و ضروری ترین نیاز در هر فرد است.

برای این که بتوانید در مذاکرات تان موفق و پیروز باشید، باید مانند یک مسلسل عمل کنید یعنی به این توانایی برسید که حتی بدون نفس کشیدن، راحت و پشت سر هم در مقابل جمع صحبت کنید.

یکی از حداقلی ترین تاثیراتی که افزایش هوش کلامی می تواند در زندگی ما داشته باشد، همین بهبود مهارت مذاکره در افراد است.

 • کاهش استرس در هنگام صحبت کردن در میان جمع

اثرات هوش کلامی

یکی از مشکلات افرادی که توانایی گفتگو و ارائه مطلب در جمع را ندارند، داشتن استرس است. حتما این جمله را زیاد شنیده اید که می گویند، استرس گرفتم و نتوانستم حرفم را بزنم، اصلا همه حرف هایم را فراموش کردم!

برخی فکر می کنند برای این که حرف ها و گفته هایشان را در مقابل جمع فراموش نکنند باید از قبل مطالبشان را حفظ کنند! ولی واقعیت چیز دیگری است. برای کنار گذاشتن ترس و خجالت در مقابل جمع روش های بسیار ساده ای وجود دارد که می توان با استفاده از آن ها به نتایج مطلوبی رسید.

 • تقویت مهارت گزارش نویسی و تولید محتوا

یکی از مهارت های مهم مدیریتی، مهارت گزارش نویسی و تولید محتوا است. برای این که بتوانی در حوزه شغلی ات دیده شوی، باید بتوانی در رابطه با مسئله های کاری ات، محتوا تولید کنی وآن را پروش داده و گسترده سازی. هوش کلامی مانند لبزاری است که به تو کمک می کند تا این کار را به بهترین نحو انجام دهی.

تاثیر هوش کلامی

تمامی این ها اثراتی است که با تقویت هوش کلامی در خودمان می توانیم به سادگی به آنها برسیم و با به کارگیری آن در زندگی مان، راه رسیدن به خواسته ها و اهداف مان را هموارتر کنیم. شاید شما اولین نفری باشید که این راز را می داند، پس از این فرصت استفاده کرده و پله های رشد و موفقیت را با سرعت بیشتری طی کنید.

فقط یک چیز دیگر، بسیار مهم است برای این که موفقیت های شخصی ات را بالا و بالاتر ببری، باید تمرین کنی و آموزش ببینی !پس اگر دوست داری هوش کلامی بالایی داشته باشی و همه از صحبت کردن با شما لذت ببرند و با قدرت کلامتان،متقاعد سازی اطرافیانتان به کاری آسان برایتان تبدیل شود، همین الان دست به کار شو و آستین هایت را برای تقویت هوشت بالا بزن.

نتیجه گیری

اهمیت هوش کلامی در زندگی به قدری است که می توانید موفقیت های شخصی ات را بالا و بالاتر ببری، باید تمرین کنی و آموزش ببینی !پس اگر دوست داری هوش کلامی بالایی داشته باشی و همه از صحبت کردن با شما لذت ببرند و با قدرت کلامتان،متقاعد سازی اطرافیانتان به کاری آسان برایتان تبدیل شود، همین الان دست به کار شو و در دوره سخنوری و اعتماد به نفس سایت ثروت آفرینان شرکت کن.

 

 

نظرات کاربران

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره ویدئویی - حضوری
35,880,000 تومان
دوره ویدئویی
3990000 تومان
دوره ویدئویی
3990000 تومان
دوره ویدئویی
3990000 تومان
دوره جامع کوچینگ سوئیسی

جدیدترین نظرات کاربران