نقشه زندگی چیست و چطور طراحی می‌شود؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

هر چند ماه یک بار برای خود موفقیت را معنی کنید. برای خود اهداف کوتاه مدت، بلند مدت برای خود تعیین کنید. میزان حرکت خود را به سوی هدف مشخص کنید. یعنی برای رسیدن به اهداف بلند مدت خود هر روز چه قدمی برمی‌دارید.

مسیر خود را طراحی کنید

فرض کنید یک دونده دو قبل از شروع مسابقه چه کارهایی باید انجام دهد. قبل از شروع مسابقه اگر او یک بار مسیر را آرام آرام طی می‌کند به چه نکاتی پی می‌برد. هر روز در همین زمین تمرین می‌کند و سعی بر این دارد که مسیر مسابقه را در مدت زمان کم‌تری طی کند. روز مسابقه دقیق با نقشه زمین آشناست و به راحتی می‌تواند به هدف  خود دست یابد. حال همین مثال را پیاده سازی کنید.

نقشه پیشرفت

هر فردی ممکن است در طعم تلخ شکست را تجربه کند. برنامه شما برای شروع دوباره چیست؟ آیا می‌توانید در هر جایگاهی که قرار دارید تصور کنید همه داشته‌های خود را در چند ثانیه از دست دهید. همیشه نقشه شماره یک و دو را باید در ذهن بتوانید طراحی کنید تا در مواقع بحرانی به کمک شما آید.

طراحی زندگی

طراحی زندگی هر شخصی تا یک سنی وابسته به خانواده است. اما از یک مرحله به بعد افراد دارای استقلال فردی می‌شوند. باید خودشان برای ادامه زندگی تصمیم بگیرند و مسئولیت تصمیمات خود را برعهده گیرند. قبل از انتخاب رشته دبیرستان سعی کنید از یک کوچ یا فرد قابل اعتماد مشورت بخواهید؛ چون این مرحله از زندگی افراد می‌تواند اولین تصمیم فردی او باشد. هر شخص می‌تواند طراح زندگی خود باشد.

 

طراح کتاب زندگی خود باشید

افراد برای دیگران می‌توانند راهنمای بسیار خوبی باشند اما برای خود نمی‌توانند راهنمای خوبی باشند چون نمی‌توانند مشکل یا چالش پیش آمده را از نگاه سوم شخص ببیند.

اگر بخواهند اسم شما را در لیست برترین افراد قرن درج کنند بر اساس کدام توانایی شماست. از بدو تولد خود را قهرمان داستان یک کتاب تصور کنید. چگونه زندگی خود را پیش می‌برید. چقدر خانواده در این کتاب نقش دارند. نابغه‌‌هایی مثل انیشتین، ادیسون، پیکاسو همه از مدرسه یا اخراج شدند یا کمترین نمره را می‌گرفتند اما با تکیه بر توانایی‌ها و کشف استعداد توانستند به اشخاص بزرگی تبدیل شوند.

نقشه زندگی انسان

هر شخصی برای رسیدن به اهداف خود تلاش می‌کند اما فاکتورها و اولیت‌های افراد باهم فرق دارد.

  • برای خود ارزش‌های انسانی مشخص کنید

مرور کنید که به هر قیمتی به نقشه زندگی خود نرسید.

  • هویت خود را مشخص کنید

هویت به مجموعه خصوصیات فرد در حوزه اجتماعی، روانی، فرهنگی، فلسفی، زیستی و تاریخی اطلاق می‌شود.

  • ماموریت خود را مشخص کنید

من برای چه کاری به دنیا آمده‌ام، در چه جهتی می‌خواهم قدم بردارم، تا چه سنی می‌خواهم در یک شغل یا رشته تحصیلی ادامه دهم، کی خود را بازنشست می‌کنم و… به این جملات فکر کنید و جواب‌های خود را یادداشت کنید.

  • با انجام چه کاری خوشحال هستید

خوشحالی یک نوع احساس درونی است که در هرکس یک مدل تعریف می‌شود. یک فرد با کمک کردن به دیگران خوشحال می‌شود اما فرد دیگر با غذا دادن به حیوانات خوشحال می‌شود.

نقشه زندگی من

رتبه اجتماعی خانواده، نوع تفکر، تجربیات والدین، نوع شغل والدین، محیط جغرافیایی منطقه زندگی همه و همه در نقشه زندگی انسان تاثیر گذار است.

افراد ممکن است در هر سنی به دلایل مختلف مجبود شوند سبک زندگی خود را تغییر دهند. مثلا برای کار پدر یا مادر مجبور به مهاجرت شوند. برهم خوردن برنامه روزمره سخت می‌تواند ضربه بزرگی برای افراد باشد. همیشه نقشه زندگی فرد آن‌طوری که پیش‌بینی می‌کنند محقق نمی‌شود.

سخن پایانی

برای پیشرفت بیشتر هر چند وقت یک بار انسان‌ها نیاز دارند که نقشه زندگی خود را بررسی کنند، کلماتی مثل خوشبختی، موفقیت را برای خود معنی کنند. اگر چه چیزی(ماشین، خانه و…) به دست آورم از زندگی راضی هستم؛ اگر چه جایگاه شغلی با چه میزان حقوقی داشته باشم راضی هستم.

یک کوچ به شما کمک می‌کند نقشه دقیق را ترسیم کنید و بر اساس آن قدم بردارید و حرکت کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره ویدئویی - حضوری
11960000 تومان
دوره ویدئویی - حضوری
35,880,000 تومان
دوره ویدئویی
3990000 تومان
دوره ویدئویی
3990000 تومان
دوره جامع کوچینگ سوئیسی

جدیدترین نظرات کاربران